Suplementacja kwasami omega w różnych chorobach

Paulina Sicińska 1, Edyta Pytel 1, Joanna Kurowska 1, Maria Koter-Michalak 1
1 - Katedra Biofizyki Skażeń Środowiska, Uniwersytet Łódzki
Postepy Hig Med Dosw
2015; 69 838-852
ICID: 1162673
Article type: Review article
 
 
Obecnie stwierdza się coraz większy wzrost zachorowań na choroby układu krążenia, otyłość, cukrzycę, nowotwory czy choroby o podłożu psychicznym. W związku z tym poszukuje się skutecznych metod leczenia i zapobiegania tym chorobom, zarówno za pomocą leków, jak i suplementów diety. Obiecującą, wspomagającą terapią wydają się wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Mają one szerokie zastosowanie w profilaktyce wielu chorób. Jako wyjątkowo wartościowe suplementy mogą wspomagać terapie standardowe, wpływając na procesy metaboliczne, a zwłaszcza na systemy regulujące przemiany biochemiczne w komórkach i tkankach.
Kwasy omega-3 regulują m.in. stężenie cytokin, których podwyższony poziom w organizmie sprzyja przewlekłym stanom zapalnym, chorobom o podłożu autoimmunologicznym, miażdżycy czy powstawaniu nowotworów. Ponadto mają pozytywny wpływ na krążenie krwi, poprawiają ukrwienie mózgu i usprawniają przesyłanie sygnałów nerwowych. Zmniejszają ryzyko arytmii serca, stabilizują ciśnienie tętnicze krwi, przywracają równowagę w zaburzeniach przemiany cholesterolu.
Kwasy tłuszczowe omega-3 pełnią główną rolę w zachowaniu pełnej sprawności fizycznej i umysłowej, dlatego istotne jest podawanie ich małym dzieciom. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ich prawidłowych proporcji w codziennej diecie.
W pracy przedstawiono budowę, źródła występowania kwasów omega-3 i –6, określono ich terapeutyczny wpływ na różne choroby.
DOI: 10.5604/17322693.1162673
PMID 26206997 - kliknij tu by zobaczyć artykuł w bazie danych PubMed
  PEŁNY TEKST STATS

Poleć artykuł

Nazwisko i Imię:
E-mail:
From:
Język:


Artykuły powiązane in IndexCopernicus™
     omega-3 fatty acids [8 powiązanych rekordów]
     omega-6 fatty acids [1 powiązanych rekordów]
     coronary heart disease [141 powiązanych rekordów]
     Obesity [1433 powiązanych rekordów]
     metabolic syndrome [474 powiązanych rekordów]
     Inflammation [877 powiązanych rekordów]
     Depression [1288 powiązanych rekordów]
     phenylketonuria [16 powiązanych rekordów]