Wybrane aspekty zakażeń Chlamydophila pneumoniae

Agnieszka Jama-Kmiecik 1, Magdalena Frej-Mądrzak 1, Jolanta Sarowska 1, Irena Choroszy-Król 1
1 - Zakład Nauk Podstawowych, Wydział Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Postepy Hig Med Dosw
2015; 69 612-623
ICID: 1152102
Article type: Review article
 
 
Chlamydophila pneumoniae (Chl. pneumoniae) została taksonomicznie wyodrębniona ze szczepu TWAR - skrót od dwóch szczepów wyizolowanych od ludzi: TW-183 (materiał z oka dziecka na Tajwanie w 1965 r.) i AR-39 (materiał z wymazu z gardła studenta z ostrymi zmianami w obrębie dróg oddechowych w Seattle w 1983 r.). Podstawą wyodrębnienia gatunku Chl. pneumoniae była unikatowa struktura ciałek elementarnych.
Przebieg zakażenia wywołanego przez Chl. pneumoniae często jest bezobjawowy (60-80% zakażeń). Zakażenia objawowe dotyczą górnych dróg oddechowych: zapalenie gardła, krtani, zatok obocznych nosa i dolnych dróg oddechowych: zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Zakażenie Chl. pneumoniae nierzadko przechodzi w fazę przewlekłą, klinicznie skąpo- lub bezobjawową. Ten przewlekły proces zapalny jest wiązany przez wielu autorów z patogenezą choroby wieńcowej, zapalenia wsierdzia, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, zapalenia naczyń, stwardnienia rozsianego, sarkoidozy, astmy.
Bakterie Chl. pneumoniae wykazują swoisty tropizm i aktywność cytotoksyczną w stosunku do nabłonka dróg oddechowych, w których namnażają się i niszczą zakażone komórki na drodze lizy. Wniknięcie tych drobnoustrojów do organizmu człowieka, prowadzi do uruchomienia w pierwszej kolejności nieswoistych, a następnie swoistych mechanizmów odporności i rozwój miejscowego procesu zapalnego.
Diagnostyka Chl. pneumoniae powinna być włączona dopiero po wcześniejszym wykluczeniu drobnoustrojów typowych dla zakażeń układu oddechowego. Istotne jest zwrócenie uwagi, że dane epidemiologiczne dotyczące częstości zakażeń Chl. pneumoniae w poszczególnych grupach wiekowych pacjentów są zróżnicowane w zależności od rodzaju metod diagnostycznych wykorzystanych w badaniach.
Chlamydie są niewrażliwe na większość antybiotyków stosowanych rutynowo w zakażeniach dróg oddechowych, a są wrażliwe na antybiotyki, które zaburzają syntezę DNA i białek, takie jak: makrolidy, tetracykliny, fluorochinolony.
PMID 25983299 - kliknij tu by zobaczyć artykuł w bazie danych PubMed
  PEŁNY TEKST STATS

Poleć artykuł

Nazwisko i Imię:
E-mail:
From:
Język:


Artykuły powiązane in IndexCopernicus™
     Chlamydophila pneumoniae [71 powiązanych rekordów]
     Infection [433 powiązanych rekordów]
     Epidemiology [933 powiązanych rekordów]
     Chlamydophila pneumoniae [71 powiązanych rekordów]
     infekcja [6 powiązanych rekordów]
     epidemiologia [203 powiązanych rekordów]