Działanie likopenu na układ kostny

Patrycja Sołtysiak 1, Joanna Folwarczna 1
1 - Katedra i Zakład Farmakologii, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Postepy Hig Med Dosw
2015; 69 243-251
ICID: 1141099
Article type: Review article
 
 
Substancje roślinne o właściwościach przeciwutleniających, takie jak likopen, mogą korzystnie wpływać na układ kostny. Likopen jest barwnikiem karotenoidowym, odpowiedzialnym za charakterystyczne czerwone zabarwienie pomidorów. Uważa się, że likopen może odgrywać rolę w profilaktyce różnych chorób; mimo przesłanek teoretycznych oraz wyników badań eksperymentalnych, skuteczność likopenu nie została dotychczas jednoznacznie dowiedziona w badaniach prowadzonych u ludzi. Celem pracy było przedstawienie stanu wiedzy na temat wpływu likopenu na tkankę kostną w modelach eksperymentalnych in vitro i in vivo oraz układ kostny u ludzi.
Wyniki badań wskazują, że likopen może hamować resorpcję kości. Wykazano korzystne działanie dużych dawek likopenu na układ kostny szczurów w warunkach eksperymentalnych, w tym w modelu eksperymentalnej osteoporozy wywołanej niedoborem estrogenów. Wyniki nielicznych badań epidemiologicznych i klinicznych, chociaż nie w pełni jednoznaczne, sugerują możliwość korzystnego działania likopenu występującego w diecie na układ kostny.
DOI: 10.5604/17322693.1141099
PMID 25720611 - kliknij tu by zobaczyć artykuł w bazie danych PubMed
  PEŁNY TEKST STATS

Poleć artykuł

Nazwisko i Imię:
E-mail:
From:
Język:


Artykuły powiązane in IndexCopernicus™
     lycopene [25 powiązanych rekordów]
     bones [25 powiązanych rekordów]
     Osteoblasts [38 powiązanych rekordów]
     Osteoclasts [16 powiązanych rekordów]
     Osteoporosis [728 powiązanych rekordów]